2020 © Copyright

Konteyner ve Prefabrik Binalar

Konteyner ve Prefabrik Binalar

Evleri, Şantiyeleri, Çeşitleri ve Tüm Avantajları ile Prefabrik Nedir?

Prefabrik kavramı, hayatımıza gelende geçici marina çözümleri aradığımızda giriyor. Oysaki prefabrik, başlı başına bir inşa alanı haline dönüşmüş durumda. Prefabrik nedir sorusuna yanıt aradığımız bu yazıda, prefabrik yöntemi ile akıllı marina çözümlerini nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz.

Prefabrik Nedir?

Prefabrik nedir sorusuna yanıt bulabilmek için, öncelikle kelimenin özüne inmemiz gerekiyor. Prefabrik kelimesi, dilimize İngilizce’deki prefabrication yanı önceden hazırlık kavramından geçmiştir.

Önceden hazırlanmış ev anlamına gelen prefabrik, bir yapının bileşenlerinin bir fabrika veya başka bir imalat sahasında üretilip birleştirilmesi; ve montajının yapılacağı inşaat alanına taşınmasıdır.

Bu terimin kullanılmasının asıl amacı, prefabrik nedir sorusuna yanıt verirken bir yadan da bu inşaat tarzının geleneksel inşaat uygulamalarından ayrılmasıdır.

Prefabrik İnşaat ile Klasik İnşaatın Farkı Nedir?

Prefabrik evler bir anda bir alanda bitiveriyorlar. Oysa klasik inşaat çok daha uzun sürüyor… Peki, bu zaman farkı dışında klasik inşaat ve prefabrik inşaat arasındaki fark nedir? Buna cevap bulabilmek için, prefabrik nedir sorusuna verdiğimiz yanıtı hatırlamamız gerekiyor.

Geleneksel yöntemle bir ev inşa ederken, önce malzemeler sahaya taşınır. Bu malzemeler aradında tuğlaları, kereste, çimento, kum, çelik ve inşaat gereçleri vardır. Daha sonra bir temel kazılır ve bu temel üzerine bir ev inşa edilir.

Prefabrik ev inşaatında ise, başlangıç aynı şekilde yapılır. Öncelikle evin üzerinde konumlanacağı bir temel atılır. Daha sonra duvar, zemin ve çatı bölümleri; hatta pencere ve kapı çerçeveleri dahil olmak üzere her şeyi ile başka bir yerde üretilmiş olan ev bir vinç ile bu temelin üzerine ulaştırılır. Daha sonra da temele civatalanır.

Top